Abajur Kullanımı

22/02/2012
Abajur kullanımının genel amacı ışığın yumuşak bir şekilde göze ulaştırılmak istenmesidir. Geniş kullanım alanına sahip abajurlar yatak odaları başta olmak üzere evin her köşesinde kullanılabilirler,mağaza ve otellerde  esas amacının dışında dekoratif amaçlı olarakta görmekteyiz.

Bir oda her 2,5-3 metrede  bir ışık kaynağı ile aydınlatılmalıdır.Kumaş şapkalar hoş bir parlaklık ve sıcaklık yayar.Televizyon yanında kullanacağınız abajurlar için opak renk ve malzemelerin kullanılması parlamayı bir miktar azaltacaktır.

Abajur başlıklarında tercih edilen bir diğer kaplama olan PVC ürünlerin temizliği daha kolay yapılabilir.PVC ürünler evlerde rahatlıkla kullanılabildiği gibi bu tür malzeme  üzerine resim,logo desen gibi her türlü uygulama yaptırabilirsiniz.Mağaza,kafe ve otellerin dış mekanları için PVC malzeme seçimi daha uygundur,yağmur ve sıcaklık farkından daha az etkilenirler.

Biçim & Genişlik & Yükseklik Önerileri

Biçim & Genişlik & Yükseklik Önerileri
09/10/2014

Biçim

Eğer masanız daire ise daire bir abajur seçimi daha iyi bir görünüm sağlayacaktır.Okumak için veya ortama ışık sağlamak için bir abajur gerekiyorsa saydam ve açık renkler seçilmelidir.Antikalarla döşenmiş bir oda için desenli başlıklar seçebilirsiniz.Daha modern bir odanız varsa geometrik tasarımlar  alternatif olarak geleneksel desenler kullanabilirsiniz.

Genişlik

Oturma odalarında gölgenin en geniş kısmı masanın en az 5cm dışına kapsayacak şekilde seçim yapılabilir. Yatak odalarında gölge mümkünse masanın etrafını geçmemelidir.

Yükseklik

Genel bir kural olarak abajurun konulduğu masanın üçte ikisi yüksekliğine yakın bir değerde bir abajur seçimi yapılmalıdır, masa üzerine konulacak abajurun yüksekliği 75cm'yi geçmemelidir.Abajur etrafında ışığın gölge yapmaması için tel konstrüksiyon dikey olarak bulunmamalıdır.Copyright ©Stil Abajur™ 2018 M@